UJ3C065080T3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UJ3C065080T3S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 31A TO220-3
Stock
728
In Stock :
728
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
190W Tc
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
12V
Package / Case :
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Vgs (Max) :
±25V
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51nC @ 15V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 20A, 12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 100V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Datasheets
UJ3C065080T3S
UnitedSiC UJ3C065080T3S
N-Channel Tube 100m Ω @ 20A, 12V ±25V 1500pF @ 100V 51nC @ 15V 650V TO-220-3
UJ3C065080T3S Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1500pF @ 100V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 650V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 12V volts (12V).
UJ3C065080T3S Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)