UHE1J152MHT
Mfr.Part #
UHE1J152MHT
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Impedance :
36mOhm
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
40mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.976A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Tan Delta :
0.11
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.945mA
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Diameter :
18mm
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.47A @ 100kHz
Ripple Current :
2.47A
Datasheets
UHE1J152MHT
Nichicon UHE1J152MHT
UHE 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.47A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can