UHE1E470MDT
Mfr.Part #
UHE1E470MDT
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.01175mA
Diameter :
5mm
Impedance :
580mOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
147mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
147mA
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.14
Datasheets
UHE1E470MDT
Nichicon UHE1E470MDT
UHE 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 147mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can