UGF18ACT-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UGF18ACT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A ITO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Recovery Time :
30 ns
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 9A
HTS Code :
Output Current-Max :
9A
Mount :
Through Hole
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Average Rectified Current :
18A
Element Configuration :
Common Cathode
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
175A
Application :
EFFICIENCY
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Recovery Time :
30 ns
Published :
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Single
Peak Reverse Current :
10μA
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Forward Current :
18A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peak Non-Repetitive Surge Current :
175A
Min Operating Temperature :
-65°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C