UFG1E470MEM1TA
Mfr.Part #
UFG1E470MEM1TA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Ripple Current :
85mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
170mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
47μF
Polar
Diameter :
6.3mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UFG
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Datasheets
UFG1E470MEM1TA
Nichicon UFG1E470MEM1TA
UFG 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 85mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can