UF3C065030T3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF3C065030T3S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 85A TO220-3
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
441W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
35m Ω @ 50A, 12V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51nC @ 15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
85A Tc
Packaging :
Tube
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
12V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
TO-220-3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±25V
Datasheets
UF3C065030T3S
UnitedSiC UF3C065030T3S
N-Channel Tube 35m Ω @ 50A, 12V ±25V 1500pF @ 100V 51nC @ 15V 650V TO-220-3
UF3C065030T3S Overview
The maximum input capacitance of this device is 1500pF @ 100V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 650V in order to operate.Using drive voltage (12V), this device helps reduce its power consumption.
UF3C065030T3S Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)