UES1V4R7MDM1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UES1V4R7MDM1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bipolar
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
HTS Code :
Applications :
Audio
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarization :
Bi-Polar
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UES
Diameter :
5mm
Published :
Capacitance :
4.7μF
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
UES1V4R7MDM1TA
Nichicon UES1V4R7MDM1TA
UES 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can