UCZ1V681MNS1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCZ1V681MNS1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Series :
UCZ
Capacitance :
680 µF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
850 mA @ 120 Hz
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ High Frequency :
1.7 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Product Status :
Not For New Designs
Voltage - Rated :
35 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UCZ1V681MNS1MS
Nichicon UCZ1V681MNS1MS
UCZ 680 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.492" Dia (12.50mm) -40°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD