UCY2E330MPD
Mfr.Part #
UCY2E330MPD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Stock
390
In Stock :
390
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.2 %
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
305mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
610mA @ 100kHz
Termination :
Radial
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
305mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
10000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Datasheets
UCY2E330MPD
Nichicon UCY2E330MPD
UCY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 305mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can