UCX1E331MCL1GS
Mfr.Part #
UCX1E331MCL1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Operating Temperature :
-40°C~135°C
HTS Code :
Published :
Diameter :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Ripple Current :
500mA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polar
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
330µF
Datasheets
UCX1E331MCL1GS
Nichicon UCX1E331MCL1GS
UCX 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 500mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD