UCS2G100MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCS2G100MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Stock
316
In Stock :
316
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage :
400V
Height :
20mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Dissipation Factor :
0.24 %
JESD-609 Code :
e2
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
UCS
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
350mA @ 100kHz
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
350mA
Published :
2004
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.26mA
Life (Hours) :
8000 hours
Datasheets
UCS2G100MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCS2G100MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, UCS2G100MPD pinout, UCS2G100MPD datasheet PDF, UCS2G100MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCS2G100MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCS2G100MPD
UCS 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can