UCR01MVPFLR270
Mfr.Part #
UCR01MVPFLR270
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
THICK FILM LOW OHMIC CHIP RESIST
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
155°C
Tolerance :
1%
Rated Temperature :
70°C
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Cut Tape
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Resistance :
270mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reference Standard :
TS 16949
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
UCR01MVPFLR270
ROHM Semiconductor UCR01MVPFLR270
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 270mOhm, 1%,