UCR006YVPFLR100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCR006YVPFLR100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/10W 0201
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
TS 16949
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UCR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Current Sense
Published :
Resistance :
100MOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
0/ +300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.011 0.28mm
Height :
279.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.024Lx0.013W 0.60mmx0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Datasheets
UCR006YVPFLR100
ROHM Semiconductor UCR006YVPFLR100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 100mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C