UCD0J332MNQ1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCD0J332MNQ1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
12.5mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size Code :
Applications :
Automotive
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Capacitance :
3300µF
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.3
Series :
UCD
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
1.1A
Leakage Current :
3μA
Dissipation Factor :
0.26 %
Length :
14.6mm
Width :
13.6mm
Polarization :
Polar
Datasheets
UCD0J332MNQ1ZD
UCD 3300μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD