UBC1E102MNS1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBC1E102MNS1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
670mA @ 120Hz
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
18.1mm
Series :
UBC
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
1000µF
Tan Delta :
0.16
Terminal Shape :
Flat
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
17.1mm
Packaging :
Tray
Leakage Current :
4μA
Datasheets
UBC1E102MNS1ZD
UBC 1000μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1A 0.630Dia 16.00mm -55°C~150°C Polar Radial, Can - SMD