UB2-4.5NEN-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB2-4.5NEN-L
Manufacturer
KEMET
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Operate Time :
2ms
Coil Current :
22.2mA
Mounting Type :
Surface Mount
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Coil Resistance :
203ohm
Must Release Voltage :
0.45VDC
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating (Current) :
1A
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Alloy, Gold Alloy
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
1ms
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Gull wing
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage :
4.5VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Must Operate Voltage :
3.38VDC