UB2-12NUN-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB2-12NUN-L
Manufacturer
KEMET
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Series :
UB2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SMD/SMT
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage (DC) :
12V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Published :
Length :
10.6mm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Termination Style :
Gull wing
Release Time :
1ms
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Rating (Current) :
1A
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Gull wing
Depth :
5.7mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Throw Configuration :
DPDT
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
15 Weeks
Must Operate Voltage :
9VDC
Operate Time :
2ms
Coil Current :
11.7mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
1.03kOhm