UAQ2G330MHD
Mfr.Part #
UAQ2G330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Terminal Pitch :
7.5mm
Diameter :
18mm
Ripple Current :
195mA
Leakage Current :
0.628mA
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
33μF
Length :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
312mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
UAQ2G330MHD
Nichicon UAQ2G330MHD
UAQ 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 195mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can