UAQ2D820MHD6
Mfr.Part #
UAQ2D820MHD6
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Ripple Current :
285mA
Leakage Current :
0.756mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
456mA @ 10kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
285mA @ 120Hz
Capacitance :
82µF
Tolerance :
±20%
Diameter :
16mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UAQ2D820MHD6
UAQ 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 285mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can