TZX30C-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZX30C-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 30V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage Tolerance :
2%
Impedance :
100Ohm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30V
Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 23V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
30V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Supplier Device Package :
DO-35
Power - Max :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
100Ohms
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheets
TZX30C-TAP
Vishay TZX30C-TAP
100Ohms 30V 1μA @ 23V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
TZX30C-TAP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 23V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
TZX30C-TAP Features
reverse leakage current of 1μA @ 23V
1μA @ 23V is the maximum voltage (Tol)