TZX30A-TR
Mfr.Part #
TZX30A-TR
Description
DIODE ZENER 30V 500MW DO35
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 23V
Voltage Tol-Max :
2.42%
Impedance :
100Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Current :
2mA
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power Dissipation :
500mW
Zener Voltage :
30V
Impedance-Max :
100Ohm
Voltage Tolerance :
10%
Max Power Dissipation :
500mW
Reference Voltage :
30V
Datasheets
TZX30A-TR
Vishay TZX30A-TR
ZENER DIODE 100Ohm 30V 1μA @ 23V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX30A-TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 23V is required.2.42% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Wdiodeh a zener current of 2mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
TZX30A-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 23V
1μA @ 23V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 2mA