TZX27A-TAP
Mfr.Part #
TZX27A-TAP
Description
DIODE ZENER 27V 500MW DO35
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Impedance :
80Ohm
Through Hole
Power - Max :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 21V
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Published :
Test Current :
2mA
Impedance-Max :
80Ohms
Max Operating Temperature :
175°C
Zener Voltage :
27V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
10%
Datasheets
TZX27A-TAP
Vishay TZX27A-TAP
80Ohms 27V 1μA @ 21V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
TZX27A-TAP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 21V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
TZX27A-TAP Features
reverse leakage current of 1μA @ 21V
1μA @ 21V is the maximum voltage (Tol)