TZX20B-TR
Mfr.Part #
TZX20B-TR
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Zener Current :
5mA
Power Dissipation :
500mW
Impedance :
60Ohm
Zener Voltage :
20V
Reference Voltage :
20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Impedance-Max :
60Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Wire
Test Current :
2mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 15V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
TZX20B-TR
Vishay TZX20B-TR
ZENER DIODE 60Ohm 20V 1μA @ 15V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX20B-TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 15V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.As it has a zener current of 5mA, it has a tremendous amount of design flexibility.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
TZX20B-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 15V
1μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA