TZX16A-TR
Mfr.Part #
TZX16A-TR
Description
DIODE ZENER 16V 500MW DO35
Reference Voltage :
16V
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance-Max :
45Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 16V
Impedance :
45Ohm
Zener Voltage :
16V
Voltage Tol-Max :
1.92%
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Zener Current :
5mA
Datasheets
TZX16A-TR
Vishay TZX16A-TR
ZENER DIODE 45Ohm 16V 1μA @ 16V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX16A-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 16V.Voltage (Tol) 1.92% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 1μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TZX16A-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 16V
1μA @ 16V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA