TZX11A-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZX11A-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
25Ohm
Element Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
10%
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation :
500mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
500mW
Zener Voltage :
11V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.2V
Published :
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Current :
5mA
Impedance-Max :
25Ohm
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
1.89%
Reference Voltage :
11V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Case Connection :
Isolated
Datasheets
TZX11A-TR
Vishay TZX11A-TR
ZENER DIODE 25Ohm 11V 1μA @ 8.2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX11A-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 8.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 1.89%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
TZX11A-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.2V
1μA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA