TZX14B-TR
Mfr.Part #
TZX14B-TR
Description
DIODE ZENER 14V 500MW DO35
1 (Unlimited)
Diameter :
1.7mm
Power Dissipation :
500mW
Element Configuration :
Single
Length :
3.9mm
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
14V
Zener Current :
5mA
Through Hole
Number of Pins :
Impedance-Max :
35Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
EAR99
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 11V
Impedance :
35Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reference Voltage :
14V
Datasheets
TZX14B-TR
Vishay TZX14B-TR
ZENER DIODE 35Ohm 14V 1μA @ 11V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
TZX14B-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 11V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
TZX14B-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 11V
1μA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA