TZMC75-GS18
Mfr.Part #
TZMC75-GS18
Description
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80
Impedance :
250Ohm
Reference Voltage :
75V
Zener Voltage :
75V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Voltage Tol-Max :
6.04%
260
Test Current :
2.5mA
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
250Ohm
Published :
Voltage Tolerance :
5%
2
Power Dissipation :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
HTS Code :
Terminal Finish :
TIN SILVER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 56V
Datasheets
TZMC75-GS18
Vishay TZMC75-GS18
ZENER DIODE 250Ohm ±5% 75V 100nA @ 56V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC75-GS18 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 56V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.04%).Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
TZMC75-GS18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 56V
100nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)