TZMC12-M-18
Mfr.Part #
TZMC12-M-18
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Surface Mount
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 9.1V
Zener Voltage :
12V
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Reference Voltage :
12V
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance :
20Ohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance-Max :
20Ohm
END
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
TZMC12-M-18
Vishay TZMC12-M-18
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 12V 100nA @ 9.1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC12-M-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 9.1V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
TZMC12-M-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 9.1V
100nA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA