TZMC6V2-M-18
Mfr.Part #
TZMC6V2-M-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
Voltage Tol-Max :
5%
100nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
6.2V
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
10Ohm
Published :
Reference Voltage :
6.2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance :
10Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
TZMC6V2-M-18
Vishay TZMC6V2-M-18
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 6.2V 100nA @ 2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC6V2-M-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
TZMC6V2-M-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 2V
100nA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA