TZMC68-GS18
Mfr.Part #
TZMC68-GS18
Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80
Impedance-Max :
200Ohm
Terminal Finish :
TIN SILVER
EAR99
Working Test Current :
2.5mA
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 51V
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
500mW
JEDEC-95 Code :
DO-213AA
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
68V
Impedance :
200Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tol-Max :
5.882%
Reference Voltage :
68V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
TZMC68-GS18
Vishay TZMC68-GS18
ZENER DIODE 200Ohm ±5% 68V 100nA @ 51V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC68-GS18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 51V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.882% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.This device must be operated with the working test voltage set to 2.5mA.For operation, diode reaches 1.5V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
TZMC68-GS18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 51V
100nA @ 51V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA