TZMC51-M-18
Mfr.Part #
TZMC51-M-18
Description
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80
Impedance-Max :
125Ohm
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Zener Voltage :
51V
Reference Voltage :
51V
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
125Ohm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 39V
Datasheets
TZMC51-M-18
Vishay TZMC51-M-18
ZENER DIODE 125Ohm ±5% 51V 100nA @ 39V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC51-M-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 39V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
TZMC51-M-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 39V
100nA @ 39V is the maximum voltage (Tol)