TZMC36-GS08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZMC36-GS08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
END
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage :
36V
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 27V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
1999
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.6mm
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
36V
Zener Voltage :
36V
Voltage Tolerance :
5%
Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
500mW
Current :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.7mm
Breakdown Voltage :
36V
Width :
1.6mm
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
WRAP AROUND
Impedance-Max :
80Ohm
Impedance :
80Ohm
Terminal Finish :
TIN SILVER
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Pin Count :
Datasheets
TZMC36-GS08
Introducing Diodes - Zener - Single Vishay TZMC36-GS08 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~175°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80, Voltage:36V, Number of Terminations:2, TZMC36-GS08 pinout, TZMC36-GS08 datasheet PDF, TZMC36-GS08 amp .Beyond Diodes - Zener - Single Vishay TZMC36-GS08 ,we also offer CZRQR3V3B-HF, CZRU52C4V7, CZRU52C10, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay TZMC36-GS08
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 36V 100nA @ 27V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC36-GS08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 27V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
TZMC36-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 27V
100nA @ 27V is the maximum voltage (Tol)