TZMC22-M-08
Mfr.Part #
TZMC22-M-08
Description
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reference Voltage :
22V
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 16V
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Zener Voltage :
22V
Impedance :
55Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance-Max :
55Ohm
Datasheets
TZMC22-M-08
Vishay TZMC22-M-08
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 22V 100nA @ 16V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC22-M-08 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 16V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.100nA is the maximum reverse leakage current.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
TZMC22-M-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 16V
100nA @ 16V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA