TZMC15-GS18
Mfr.Part #
TZMC15-GS18
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Zener Voltage :
15V
Terminal Finish :
TIN SILVER
Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
30Ohm
Number of Pins :
2
Voltage :
15V
Impedance :
30Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
EAR99
Current :
2A
Height :
1.6mm
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.7mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
HTS Code :
Reference Voltage :
15V
WRAP AROUND
Voltage Tolerance :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Width :
1.6mm
Datasheets
TZMC15-GS18
Introducing Diodes - Zener - Single Vishay TZMC15-GS18 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80, Number of Pins:2, Voltage:15V, Operating Temperature:-65°C~175°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, TZMC15-GS18 pinout, TZMC15-GS18 datasheet PDF, TZMC15-GS18 amp .Beyond Diodes - Zener - Single Vishay TZMC15-GS18 ,we also offer CZRQR3V3B-HF, CZRU52C4V7, CZRU52C10, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay TZMC15-GS18
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 100nA @ 11V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TZMC15-GS18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 11V.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
TZMC15-GS18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)