TWW5J27R
Mfr.Part #
TWW5J27R
Description
RES 27 OHM 5% 5W RADIAL
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Resistance :
27Ohm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Actuator Orientation :
Vertical
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
TWW
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
5mm
Construction :
Vertical Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Size Code :
Height :
26.0096mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Power Rating :
5W
Datasheets
TWW5J27R
Ohmite TWW5J27R
Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, Wirewound,