TWM5J6K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWM5J6K8
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Resistance :
6.8kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Oxide Film
Series :
TWM
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
350V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
26.0096mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Size Code :
Datasheets
TWM5J6K8
Ohmite TWM5J6K8
FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, Metal Oxide Film,