TWM3J4K7E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWM3J4K7E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 3W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
TWM
Terminal Shape :
Wire
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
27 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Radial
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Packaging :
Bulk
Thickness :
3.5mm
Height :
26.0096mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
Flame Proof, Safety
Resistance :
4.7kOhm
Power Rating :
3W
Lead Pitch :
5mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Oxide Film
Size Code :
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
TWM3J4K7E
Ohmite TWM3J4K7E
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Metal Oxide Film,