TWM3J47RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWM3J47RE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 3W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Size Code :
Thickness :
3.5mm
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
27 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Pbfree Code :
yes
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TWM
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
3W
Composition :
Metal Oxide Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Height :
26.0096mm
Resistance :
47Ohm
Feature :
Flame Proof, Safety
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
TWM3J47RE
Ohmite TWM3J47RE
Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Metal Oxide Film,