TWM20J2K7E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWM20J2K7E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 5% 20W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Radial
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Power Rating :
20 W
Series :
TWM
Composition :
Metal Oxide Film
Maximum Operating Temperature :
+ 275 C
Size / Dimension :
0.787" L x 0.512" W (20.00mm x 13.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Brand :
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Packaging :
Box
Type :
Ceramic Housed Radial Terminal Power Resistors
Power (Watts) :
20W
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
Package :
Box
RoHS :
Details
Resistance :
2.7 kOhms
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Package / Case :
Features :
Flame Proof, Safety
Technology :
Metal Oxide
Datasheets
TWM20J2K7E
Ohmite TWM20J2K7E
2.7 kOhms, 20W, Metal Oxide Film,