TWAB476M125CBSZ0000
Mfr.Part #
TWAB476M125CBSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
No
Package / Case :
Metal
Leakage Current :
0.002mA
Ripple Current :
990mA
Packing Method :
Tray
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e0
Termination :
Axial
Diameter :
7.14mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
16.28mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
47μF
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
125V
Max Operating Temperature :
125°C
2
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.002mA Bulk Metal
TWAB476M125CBSZ0000 Overview
A ripple current of 990mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.002mA.
TWAB476M125CBSZ0000 Features
990mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor