TWAB117M075CBSZ0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWAB117M075CBSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
WET TANT CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Bulk
Length :
16.28mm
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Reference Standard :
MIL-PRF-39006
Package / Case :
Metal
Diameter :
7.14mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
TANTALUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
75V
Packing Method :
Tray
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Capacitance :
110μF
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Axial
Ripple Current :
990mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Leakage Current :
0.002mA