TWAB476K125SBSZ0000
Mfr.Part #
TWAB476K125SBSZ0000
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Positive Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
990mA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric :
Tantalum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.002mA
Reference Standard :
MIL-PRF-39006
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
125V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
16.28mm
ESR :
2300 mΩ
Capacitance :
47μF
Diameter :
7.92mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
47μF 2-Termination POLARIZED 0.002mA Bulk
TWAB476K125SBSZ0000 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 990mA.This capacitor has a leakage current of 0.002mA.
TWAB476K125SBSZ0000 Features
990mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor