TV06DT-21-39AB
Mfr.Part #
TV06DT-21-39AB
Description
CONN PLUG HSG MALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Contact Type :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Bulk
Number of Pins :
39
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
Datasheets
TV06DT-21-39AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-21-39AB Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 39 pins are available.
TV06DT-21-39AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-21-39AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-39AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT