TSW-218-18-T-S
Mfr.Part #
TSW-218-18-T-S
Description
CONN HDR .100" 18POS
ROHS3 Compliant
Number Of PCB Rows :
1
Body/Shell Style :
Receptacle
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reliability :
COMMERCIAL
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
2 Weeks
Published :
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYESTER
DIN Conformance :
Contact Material :
Bronze
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Gender :
Male
Termination :
Through Hole
MIL Conformance :
Contact Style :
SQ PIN-SKT
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
Number of Contacts :
18
Pitch :
5.08mm
Insulator Color :
Black
Lead Pitch :
5.08mm