TSW-114-14-T-S-LL
Mfr.Part #
TSW-114-14-T-S-LL
Description
CONN HDR .100" 14POS
Stock
459
In Stock :
459
Headers, Male Pins
Filter Feature :
Published :
2005
Factory Lead Time :
2 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
E.L.P.
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
Number of Rows :
1
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
BOARD
MIL Conformance :
Max Current Rating :
7.6A
Lead Pitch :
2.54mm
Length :
35.56mm
Housing Material :
Polyester
Contact Material :
Bronze
Depth :
2.54mm
Mixed Contacts :
Termination :
Solder
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Pitch :
2.54mm
DIN Conformance :
Number of Contacts :
14
UL Flammability Code :
94V-0