TSW-108-16-H-D
Mfr.Part #
TSW-108-16-H-D
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
2
JESD-609 Code :
e4
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Number of Positions :
16
Contact Length - Post :
0.310 7.87mm
Contact Length - Mating :
0.320 8.13mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions Loaded :
All
Overall Contact Length :
0.730 18.54mm
Datasheets
TSW-108-16-H-D
TSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height