TSW-107-14-L-D-009
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSW-107-14-L-D-009
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shrouding :
Unshrouded
Additional Feature :
POLARIZED
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Number of Rows :
2
Overall Contact Length :
0.530 13.46mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
IEC Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
13
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Header
DIN Conformance :
Series :
TSW
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
14
Mixed Contacts :
Contact Length - Mating :
0.320 8.13mm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Datasheets
TSW-107-14-L-D-009
TSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height