TST20U100C
Mfr.Part #
TST20U100C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB
Stock
944
In Stock :
944
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Factory Lead Time :
20 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
TST20U100C
Taiwan Semiconductor TST20U100C
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 10A -55°C~150°C 500μA @ 100V Tube TO-220-3 Through Hole