TST20L60CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TST20L60CW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
120A
HTS Code :
Package / Case :
TO-220-3
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Reverse Current-Max :
500μA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
No
Number of Elements :
2
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Case Connection :
CATHODE
Output Current-Max :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 60V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 10A
Application :
EFFICIENCY
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TST20L60CW
Taiwan Semiconductor TST20L60CW
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 650mV @ 10A -55°C~150°C 500μA @ 60V 3-Termination Tube TO-220-3 Through Hole
TST20L60CW C0G Overview
A maximum reverse current of 500μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 10A.
TST20L60CW C0G Features
A maximum reverse current of 500μA
10A is the maximum value