TST-105-01-S-D-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TST-105-01-S-D-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Depth :
9.27mm
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
No
Length :
20.32mm
IEC Conformance :
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
10
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Series :
Flex Stack, TST
Housing Material :
Polyester
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
9
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.250 6.35mm
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
3 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Additional Feature :
SHROUDED, POLARIZED
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Feature :
Keying Slot
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Style :
Board to Cable/Wire
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TST-105-01-S-D-10
Flex Stack, TST Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.350 8.89mm Height